Хто на Закарпатті лобіює будівництво малих ГЕС Житло з конопель «Дев’ять на одній»: жителі Великого Бичкова переймаються власною безпекою через будівництво каскаду малих ГЕС на Шопурці Екстремальна погода - "обличчя зміни клімату" У той час коли нас заливає дощами, німецькі фермери вимагають 1 млрд. євро на допомогу від посухи Громада Мукачева проти МГЕС Знайомтеся з зростаючим джерелом викидів парникових газів 23 липня в Україні починає діяти закон про енергоефективність будівель Щодо перевірки суб’єктів господарювання у сфері харчової промисловості Ні! пластиковим соломинкам у Starbucks Китай та ЄС підтверджують Паризьку угоду ООН та зобов'язуються збільшити співпрацю Чим годують нас полиці супермаркетів… Завідувач кафедри ЕЗП професор Мирослав Мальований: камінь спотикання Грибовицького сміттєзвалища У Лондоні встановили лавки, які очищають повітря Встановлено причину загибелі бджіл Боротьба за їжу Як Еверест перетворюється у гору сміття Повітря отруєне автомобілями Брудні річки України Їсти не можна відмовитись 22 факти про пластикове забруднення 15 червня Всесвітній день вітру Мінприроди розпочало обговорення змін до ліцензійних умов в сфері поводження з небезпечними відходами Програма проведення круглого столу «Вітрова енергетика Львівщини» Влада б'є на сполох через погіршення стану довкілля на Донбасі Загибель бджіл у Кульчиївці, або чому ми не цінуємо наших бджіл Здоровому харчуванню шкодять пестициди Експерти стверджують, що ціна сонячної енергії може стати ще дешевшою Золотозвалища ЄС та наші сміттєві будні Світ повинен об'єднатися, щоб подолати пластикове забруднення Конференція - Відновлювана енергетика – енергія для миру та демократії Нові кроки ЮНЕП для збереження довкілля Сьогодні Всесвітній день навколишнього середовища КОНКУРС грантів для об'єднаних громад, які хочуть розвивати екологічні види транспорту Про Не….безпечність харчових продуктів Львів отримав 35 млн. євро на будівництво сміттєпереробного комплексу та рекультивацію Грибовицького полігону ТПВ В Польщі теж горять відходи МГЕС у Нижньому Бистрому: розумна інвестиція чи вирок для Ріки На Закарпатті селяни невдоволені сусідством із міні-ГЕС та нарікають на інвестора через невиконання обіцянок Стан та перспективи розвитку малої гідроенергетики Львівщини Китай засадить 84 тис. км2 деревами для боротьби з забрудненням повітря Сьогодні у Львівській Політехніці відбудеться круглий стіл «Сонячна енергетика Львівщини» У Бродівському районі знищили єдину в Україні популяцію Spiranthes amoena Сьогодні День біологічного різноманіття! Для вивчення зміни клімату у Непалі побудують "Вертикальний університет" Утилізація сонячних модулів. Проблеми, регулювання, перспектива Смерть від пластику…. КУРОРТ «СВИДОВЕЦЬ»: МЕГА-ПРОЕКТ ЧИ МЕГА-АФЕРА? Екологічна ситуація України: Найбільші забруднювачі – промислові підприємства Модна індустрія взялася рятувати світ від екологічної катастрофи!!!!
"Спочатку вони вас ігнорують, потім сміються над вами, потім борються з вами, а потім ви перемагаєте"
Махатма Ганді
18/05/18

Утилізація сонячних модулів. Проблеми, регулювання, перспектива


 

Утилізація сонячних модулів. Проблеми, регулювання, перспектива

 

Зважаючи на популярність «Зеленого тарифу» Ми все частіше чуємо про відкриття нових сонячних електростанцій. Так станом на травень на Львівщині вже працюють сім сонячних електростанцій потужністю майже 32 МВт

"зелений" тариф - тариф, за яким оптовий ринок електричної енергії України зобов'язаний закуповувати електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії (крім  доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблена лише мікро-, міні-та  малими гідроелектростанціями), у тому числі на введених в експлуатацію пускових комплексах. Енергопостачальники зобов'язані купувати електричну енергію, у випадках, обсягах та за цінами, визначеними національною комісією регулювання електроенергетики України (НКРЕ).

Проте постає інше питання: Утилізація сонячних модулів?

Тому у цій статті ми розповімо про утилізацію відходів сонячної енергетики, та кращі світові практики.

Спочатку трохи термінології. Часто сонячні модулі або панелі називають у нас «сонячними батареями». Цей термін може вводити в оману, оскільки «батарея» - занадто широке поняття. Існують, наприклад, сонячні колектори, призначення яких - нагрівання теплоносія. Поняття «сонячна батарея» відмінно підходить до сонячного колектору. Але цей пристрій нічого спільного з сонячними фотоелектричними модулями не має, за винятком джерела енергії - сонця.

Використані сонячні модулі, які традиційно відносяться регуляторами до категорії електронного сміття (e-waste).

Річний світовий обсяг електронного сміття у 2015 становив 43,8 мільйона тонн (оцінка). За прогнозами експертів у 2018 році цей показник зросте до 50 млн тонн. Фотоелектричні панелі сьогодні - це всього лише частки відсотка світового обсягу електронних відходів. Так, сонячна енергетика - молода галузь і поки не встигла сильно насмітити, але ця галузь стрімко розвивається. Лише за 2017 рік у світі було введено в експлуатацію близько 100 ГВт сонячних електростанцій. Глобальна встановлена потужність зростає експоненціально.

Тому через 10-15 років проблема утилізації сонячних панелей може буде надзвичайно гострою.

У зв'язку з тим, що ціни на компоненти сонячних електростанцій постійно знижуються, витрати на демонтаж об'єктів можуть надавати все більший вплив на економіку проектів, просто з тієї причини, що їх частка у витратах життєвого циклу буде підвищуватися. Тому ефективний підхід до утилізації сонячних панелей важливий і з цієї точки зору.

У 2016 році опубліковано спільну роботу IRENA (Міжнародного агентства відновлюваної енергетики) і МЕА (Міжнародного енергетичного агентства) «End-of-Life Management: Solar Photovoltaic Panels», в якій детально описуються технології і стратегії утилізації фотоелектричних модулів. Ця досить об'ємна (100 сторінок) доповідь може розглядатися в якості керівництва по нашій сьогоднішній темі.

В роботі вказано, що до 2030 року в світі утвориться 1,7-8 млн тонн відходів фотовольтакі залежно від розглянутих сценаріїв (regular loss - використання модулів протягом 30-річного терміну служби, early loss - раннє закінчення року служби з різних причин, наприклад, заміна морально застарілого обладнання на більш сучасне). Така кількість «сонячного сміття» відповідає 3-16% сьогоднішнього річного обсягу електронних відходів. До 2050 обсяги сонячних панелей, які відслужили свій термін, зростуть - до 60-78 млн тонн.

IRENA вважає, що річний обсяг відходів відпрацьованих сонячних панелей у 2050 році (5 млн тонн) буде відповідати приблизно 10% всього електронного сміття, утвореного на землі в 2014 році. Тобто прогнозований обсяг «сонячних відходів» значний, але він все-таки буде складати лише незначну процентну частку всіх електронних відходів (e-waste).

До слова, в роботі прогнозується, що глобальна встановлена ​​потужність сонячної енергетики досягне до 2050 року 4500 ГВт (проти 400 ГВт сьогодні).

 

Регулювання

У більшості країн сонячні панелі класифікуються як загальні або промислові відходи, управління ними здійснюється відповідно до звичайних вимог, що стосуються обробки та утилізації відходів. Крім такого універсального регулювання розробляються добровільні і нормативні підходи для спеціального управління «сонячним сміттям».

 

Європейський союз (ЄС) першим ввів правила утилізації відходів сонячних електростанцій - модулі повинні утилізуватися відповідно до Директиви про відходи електричного та електронного обладнання (WEEE) (2012/19 / EU). З 2012 року положення Директиви WEEE були включені в національне законодавство країнами-членами ЄС, створивши перший ринок, на якому переробка сонячних модулів обов'язкова.

У Сполучених Штатах утилізація панелей регулюється Законом про збереження та відновлення ресурсів (Resource Conservation and Recovery Act), який є правовою основою для управління небезпечними та безпечними відходами. У 2016 році Асоціація сонячної енергетики США (SEIA) в партнерстві з виробниками сонячних модулів і монтажними організаціями запустила національну програму добровільної утилізації панелей, яка спрямована на те, щоб зробити ефективні рішення по переробці більш доступними для споживачів.

В Японії відпрацьовані сонячні панелі підпадають під загальні регламенти з управління відходами (Waste Management and Public Cleansing Act). У 2015 році розроблено дорожню карту для просування схеми збору, переробки та належного поводження з обладнанням відновлюваної енергетики з вичерпаним терміном експлуатації. У 2017 році японська Асоціація сонячної енергетики (Japan Photovoltaic Energy Association - JPEA) опублікувала керівництво щодо належного поводження з сонячними модулями після закінчення терміну їх служби (документ має рекомендаційний характер). Додатково, Національний інститут передових промислових наук і технологій (NEDO) розробляє технологію переробки.

У Китаї поки немає спеціальних правил по утилізації сонячних модулів. В рамках Національної науково-технічної програми протягом 12-ої п'ятирічки фінансувалися дослідження і розробки в галузі поводження з «сонячними відходами».

В Індії відходи фотоелектричної енергетики управляються Міністерством навколишнього середовища, лісів і зміни клімату відповідно до Правил поводження з твердими відходами 2016 року і Правилами небезпечними і іншими відходів (управління і транскордонне переміщення).

На міжнародному рівні новий стандарт лідерства в області екологічної стійкості для фотоелектричних модулів (NSF 457 - Sustainability Leadership of Photovoltaic Modules) включає в себе критерії управління цими виробами після закінчення терміну їх експлуатації.

Політика виробників сонячних модулів

Сьогодні багато виробників вже пропонують послуги з утилізації випущених ними сонячних модулів і створюють спеціалізовані підприємства по їх переробці. Тут діє принцип «розширеної відповідальності виробника» (extended-producer-responsibility), яка виходить за рамки стадій продажу та експлуатації, і охоплює також стадію поводження з продуктом після завершення його терміну служби.

Наприклад, американська First Solar ще в 2005 році створила глобальну програму зі збору та переробки своїх сонячних модулів (тонкоплівкові панелі CdTe). Технологія дозволяє забезпечити повторне використання 90% напівпровідникових матеріалів і скла. З 2018 переробні підприємства компанії працюють з нульовим стоком рідких відходів.

Така політика виробників обумовлена не тільки постійним посиленням вимог регуляторів або «підвищеної соціальною відповідальністю». Переробка сонячних модулів не позбавлена ​​економічного сенсу.

Технології переробки і витяг матеріалів.

Як відомо, в ієрархії поводження з відходами на першому місці стоїть запобігання утворенню відходів. У сонячній енергетиці це завдання вирішується за допомогою постійного зниження питомої матеріаломісткості виробів.

В останні роки в Європі, Китаї, Японії, США і Кореї активно спонсорують проекти НДДКР, що стосуються технологій переробки сонячних модулів, і в тих же регіонах була зареєстрована значна патентна активність як в сфері технологій переробки кристалічного кремнію (c-Si), так і для тонкоплівкових фотоелектричних модулів.

Можна розділити «грубу» переробку (витяг скла, алюмінію, міді - матеріалів, які складають основну масу модуля) і тонку переробку (high-value recycling), що передбачає перероблення практично всіх хімічних елементів, які використовуються в фотоелектричної панелі.

У зв'язку з тим, що сьогодні обсяги «сонячних відходів» невеликі, модулі в основному переробляються на заводах, призначених для переробки багатошарового скла, металів або електронних відходів. В результаті виділяються тільки основні (по масі) матеріали - скло, алюміній і мідь, в той час як сонячні частинки та інші матеріали, такі як пластмаси, спалюються (або відправляються на полігони).

Тобто груба переробка аналогічна існуючій технології повторного використання ламінованого скла в інших галузях промисловості і не забезпечує відновлення екологічно небезпечних (наприклад, Pb, Cd, Se) або цінних (наприклад, Ag, In, Te, Si) матеріалів.

Тонка переробка складається з трьох основних етапів: 1) попередня обробка, що включає видалення металевої рами і розподільної коробки, 2) деламінація і видалення ламинирующей плівки і 3) витяг скла і металів.

Переробка сонячних модулів

Сонячні модулі складаються зі скла, алюмінію, міді й напівпровідникових матеріалів, які можуть бути вилучені і використані повторно. Звичайні панелі з кристалічного кремнію складаються (по масі) з 76% скла, 10% полімерних матеріалів, 8% алюмінію, 5% кремнієвих напівпровідників, 1% міді, менш 0,1% срібла і інших металів, включаючи олово і свинець. У тонкоплівкових модуляx частка скла набагато вище - 89% (CIGS) і 97% (CdTe).

Як уже зазначалося, сьогодні обсяги відходів сонячної енергетики невеликі, оскільки галузь молода, а гарантійний термін служби модулів зазвичай становить 25 років і більше. У той же час в не такому вже далекому майбутньому нас чекає експоненціальне зростання цих обсягів. До 2030 року вони збільшаться в 40 разів, і це в рамках консервативного ( «regular loss») сценарію. В цьому випадку вартість вилучених матеріалів становитиме приблизно 450 млн доларів США. До 2050 року ринок зросте до 15 млрд доларів на рік, а з накопиченого обсягу відходів можна буде зробити 2 млрд сонячних модулів (еквівалентно 630 ГВт)!

Сьогодні в Європі для повторного використання «витягується» 65-70% (за масою) матеріалів, з яких складаються сонячні модулі, що відповідає Директиві ЄС WEEE. CENELEC, Європейський комітет зі стандартизації електротехніки, розробив додатковий стандарт для збору і переробки панелей (EN50625-2-4 і TS50625-3-5). У стандарті вказано різні адміністративні, організаційні та технічні вимоги, спрямовані на запобігання забруднення і неналежного поводження, мінімізацію викидів, сприяння збільшенню частки відновлених матеріалів і операцій з глибокої переробки. Він також перешкоджає відвантаженню модулів-відходів на об'єкти, які не відповідають стандартним вимогам охорони навколишнього середовища і здоров'я.

Стандарт включає в себе конкретні вимоги до очищення відходів, відповідно до яких вміст небезпечних речовин у фракціях після переробки скла не повинно перевищувати таких граничних значень:

кадмій: 1 мг / кг (суха речовина) (кремнієві модулі); 10 мг / кг (суха речовина) (Не кремнієві модулі);

селен: 1 мг / кг (суха речовина) (кремнієві модулі); 10 мг / кг (суха речовина) (Не кремнієві модулі);

свинець: 100 мг / кг (суха речовина).

 

Демонтаж електростанцій і утилізація модулів - економіка.

Питання рентабельності переробки сонячних модулів не має однозначної відповіді. Вважається, що при великих обсягах відходів (мінімум 20 000 тонн на рік) можна досягти беззбитковості процесів переробки в рамках відповідних підприємств.

Питання економіки утилізації модулів часто розглядається в контексті ліквідації більших об'єктів.

Проектна та дозвільна документація на будівництво великих сонячних електростанцій як правило включає вимоги щодо демонтажу об'єктів після закінчення терміну їх експлуатації та відновленню земельних ділянок до початкового стану.

Для того щоб чисті витрати на виведення з експлуатації були окупними, вартість вилучених матеріалів і / або вартість землі повинні перевищувати витрати на виведення з експлуатації. З одного боку, повний демонтаж фотоелектричної сонячної електростанції - досить проста операція, оскільки тут немає капітальних будівель з серйозними фундаментами. З іншого боку, на таких об'єктах використовується велика кількість сталі, міді і алюмінію, і цінність цих матеріалів цілком може перевищувати витрати на висновок експлуатації.

Економічний аналіз показує, що вартість брухту фотоелектричної електростанції (в основному сталь і мідь) перевищує витрати на виведення з експлуатації, що робить переробку ефективнішою за захоронення відходів.

Таким чином, при належній організації переробка відходів сонячних електростанцій може бути вигідною навіть без додаткових заходів стимулювання / регулювання.

Висновок.

Сьогодні відходи сонячних електростанцій не є значною світовою проблемою, оскільки їх обсяги малі - частка відсотка електронного сміття (e-waste), що утворюється на планеті щороку. Але світові лідери вже ґрунтовно опрацювали  питання переробки сонячних модулів після закінчення терміну їх використання.

За інформацією: http://renen.ru/pv-recycling-problems-regulation-practice/

 

 

 


Радіаційний фон
м. Київ
0,012 мР/год

м. Чорнобиль
0,024 мР/год


+38 096 458 4248 office@eco-ua.org ecokom пл. Міцкевича, 8,
            м. Львів, Україна, 79000
Хто на Закарпатті лобіює будівництво малих ГЕС
Карпатські річки стали ласим шматком пирога «зеленої енергетики». Закарпаття – не виняток. Про те, хто саме з місцевих політиків, можновладців та бізнесменів має... Детальніше...
03
08/2018
Громада Мукачева проти МГЕС
У п’ятницю 20 липня представники ГО «Комітет екологічного порятунку» взяли участь у публічному обговоренні ризиків будівництва міні-ГЕС у Мукачево, ініційованого ГО «Народна Рада... Детальніше...
24
07/2018
Чим годують нас полиці супермаркетів…
В тому, що молочні продукти корисні для нашого організму вже ніхто не сумнівається. Це зумовлено тим, що вони містять у своєму складі легкозасвоювані... Детальніше...
27
06/2018
Завідувач кафедри ЕЗП професор Мирослав Мальований: камінь спотикання Грибовицького сміттєзвалища
Головні наукові напрями, над якими працює кафедра екології та збалансованого природокористування Інституту сталого розвитку, – природоохоронні технології. Найбільше, що нині хвилює науковців кафедри, –... Детальніше...
26
06/2018