"Спочатку вони вас ігнорують, потім сміються над вами, потім борються з вами, а потім ви перемагаєте"
Махатма Ганді
20/11/15

Європарламент відкидає компроміс по ГМО


 

Ситуація з ГМО в Європі як і раніше залишається невизначеною. Незважаючи на те, що більшість країн виступають проти генно-модифікованих культур, єдиної позиції Євросоюзу немає. Наприкінці жовтня Європарламент відкинув компроміс, вироблений раніше Єврокомісією.

Згідно з ним, кожна країна могла самостійно вирішувати, можна використовувати або культивувати в Європі ГМО чи ні. Спеціальний торговий представник США Форман, до речі, висловив у зв'язку з цим жаль і поділився сумнівами з приводу того, чи допоможе це Євросоюзу виконувати свої міжнародні зобов'язання.

Для того щоб Брюссель прийняв компромісне рішення, потрібні були роки, наголошується на офіційному сайті ЄС. Але в Європарламенті вирішили інакше і 557 голосами проти 75 компромісний варіант був відкинутий, хоча він був гнучким і дозволяв приймати рішення як за, так і проти, кому як потрібно. Тут начебто не турбувалися за повну одностайність або консенсус.

Але, виявляється, важливий принцип - всередині ЄС ніяких кордонів бути не повинно. Тому і питання про ГМО можна як би підвісити в повітрі і повернутися до вихідних рубежів, тобто до відсутності офіційної позиції.

Зараз всі гадають, кому вигідна така принциповість депутатів - прихильникам або супротивникам ГМО.

Пригадується історія схвалення Лісабонського договору в країнах ЄС. Деякі країни на референдумах висловилися проти, на наступний рік організували переголосування та підсумки змінилися. Наприклад, так було в Ірландії. У деяких державах ЄС референдумів взагалі не проводилося, рішення приймалися парламентами. Так що досвід прийняття одного певного рішення більшістю і на основі різних процедур в ЄС є. У даному питанні, ці напрацювання вирішили не використовувати.

«КВ» повідомляли про певну непослідовність деяких членів ЄС, які погоджуються частково вирощувати ГМО на своїй території. Так, Великобританія готова дозволити це в Англії, але проти використання ГМО-культур в Шотландії, Уельсі та Північній Ірландії. Бельгія може дозволити ГМО у Фландрії, але не у Валлонії.

Твердими противниками виступають Франція і Німеччина, а всього за збереження заборони виступають 19 членів ЄС з 28. Підраховано, що в країнах, які виступають проти ГМО в Євросоюзі, проживає 70% населення єдиної Європи і зосереджено 2/3 орних земель Євросоюзу.

Можливо, справа пояснюється закулісними інтригами.

По-перше, в ЄС не приховують, що існує впливова група, яка зацікавлена в ГМО. Так, Єврокомісія повідомила, що в 2013 році країни ЄС імпортували 18,5 млн. тон соєвого шроту та 13,5 млн. тон соєвих бобів. Це 60% потреб в рослинному білку. В основному, а точніше - на 90%, імпорт ведеться з країн, де 90% вирощуваної сої - це ГМО (США, Бразилія, Аргентина).

По-друге, в кінці 2014 - на початку 2015 рр. позиції «Монсанто», основного виробника ГМО-культур у світі, різко погіршилися. Китай відмовився купувати партію кукурудзи, де були виявлені ще не схвалені різновиди ГМО.

У самих США фермери почали відмовлятися від використання гліфосату, визнаного Всесвітньою організацією охорони здоров'я навесні 2015 канцерогенною речовиною. Гліфосат потрібен для обробки деяких трансгенних культур.

За повідомленням Інституту проблем науки в суспільстві (ISIS), розташованого у Великобританії, вартість акцій Монсанто впала на 24%. У січні 2015 року сама компанія заявила, що в першому кварталі нинішнього фінансового року доходи знизилися на 34%. Не краще йшли справи і в другому кварталі - мінус 15%. У жовтні було заявлено про скорочення персоналу на 12%, або на 2,6 тис. чоловік.

І все це на тлі падіння цін на сільськогосподарські культури.

Судячи з минулого досвіду, уряд США не дасть пропасти «Монсанто».

Зараз йдуть переговори між США і Євросоюзом про укладення угоди про вільну торгівлю та інвестування. США напевно вимагають дозволити ГМО, вони це роблять завжди, і Європі не так-то просто відстоювати свою позицію, яка до того ж не є монолітною. Словом, поки кожен інтерпретує голосування в Європарламенті в відповідності зі своїми пристрастями. Навіть екологічні групи розглядають голосування по-різному. Однак «Грінпіс» заявила, що громадськість не була належним чином поінформована і звинуватила в цьому законодавців.

Схоже, голосування в Європарламенті швидше послабило позиції противників ГМО, ніж зміцнило позиції «принципових» депутатів. Але це поки припущення.

УкрАгроКонсалт

Читайте також:

Україна не пропонує ГМО-продукцію на ринку зернових

У Європі зафіксований перший випадок смерті від ГМО

 


Радіаційний фон
м. Київ
0,012 мР/год

м. Чорнобиль
0,024 мР/год


+38 096 458 4248 office@eco-ua.org ecokom пл. Міцкевича, 8,
            м. Львів, Україна, 79000
Під красивою назвою депутатам підсунули антиєвропейський закон
7 лютого 2017 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні законопроект №2023 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання... Детальніше...
24
02/2017
На Львівщині знайшли ще один незаконний скотомогильник
В селі Боянець Жовківського району Львівщини активісти виявили незаконний скотомогильник. Тут на значній території зафіксовано рештки свійських тварин, викинуті гнити просто неба. Про... Детальніше...
24
02/2017
Щойно Кабінет міністрів звільнив Заїку А.М. з посади Голови Держекоінспекції
Про це повідомив на своїй сторінці в мережі Facebook міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак. Детальніше...
22
02/2017
Міність екології ініціюватиме звільнення голови Держекоінспекції
17
02/2017