"Спочатку вони вас ігнорують, потім сміються над вами, потім борються з вами, а потім ви перемагаєте"
Махатма Ганді
16/10/15

Чому слони рідко хворіють на рак?


 

Американські науковці виявили у слонів механізм захисту від раку.

Дослідники намагалися зрозуміти, чому слони хворіють на рак значно рідше, ніж можна було б очікувати від таких великих ссавців.

Вчені з університету Юти кажуть, що "природа вже знайшла спосіб запобігти захворюванню на рак". Вони додають, що сподіваються розробити нові методи терапії на основі цього відкриття.

За однією з теорій, кожна клітина в організмі потенційно може стати раковою, тож чим більше в тілі клітин, тим вищий шанс захворіти на рак.

Оскільки слон має у сто разів більше клітин, ніж людина, то, відповідно до цієї теорії, він повинен мати у сто разів більші шанси на рак.

Але, згідно з результатами дослідження, опублікованими в Journal of the American Medical Association, лише 5% слонів помирають від цієї хвороби. У людей ця цифра сягає 25%.

Слоняче ДНК

Дослідники з університету Юти вирішили вивчити ДНК слона, аби знайти відповідь на цю загадку.

Рак виникає внаслідок мутацій в ДНК окремої клітини, в результаті яких клітина починає безконтрольно рости.

Однак тварини мають і детектори таких клітинних мутацій. Це дозволяє організму або знищувати подібні клітини, або виправляти їхній механізм.

Один із таких детекторів називається TP53. Цей ген перешкоджає поділу клітин, у ДНК яких виникли небезпечні помилки, доти, доки вони не будуть виправлені, або клітину не вб'є сам організм.

У людини є лише один ген TP53, у той час як у слонів виявлено 20 його копій. Через це організм слонів набагато ефективніше позбувається клітин, які від вийшли з-під контролю.

"За будь-якою логікою, у слонів має бути неймовірно високий рівень захворюваності на рак. Насправді вони мали б зникнути як вид - настільки високий ризик того, що вони захворіють", - говорить учасник дослідження, фахівець із педіатричної онкології доктор Джошуа Шиффман.

За його словами, на прикладі слонів видно, що природа вже навчилася боротися з раком, і в майбутньому це допоможе розробити нові види терапії для людей. Наприклад, можна було би зробити людські клітини більш "слоноподобними", додавши до їхньої ДНК додаткові копії гена TP53.

Репродуктивне старіння

Проте професор Мел Грівз із лондонського Інституту дослідження раку каже, що насправді слід зрозуміти, чому саме люди мають такий високий відсоток захворювання на рак.

"Якщо порівнювати адаптивні системи, то ми не відрізняємося від шимпанзе, але на рак хворіємо значно частіше, ніж вони", - сказав він у інтерв'ю ВВС.

"Мені здається, люди - це унікальний вид, оскільки у них надзвичайно швидкий процес соціальної еволюції", - додав пан Грівз.

Зокрема, він вказав на різке зростання кількості людей, які ведуть нездоровий спосіб життя, що збільшує шанси захворіти на рак. Ідеться, наприклад, про ожиріння, засмагу та куріння.

"Ви хоч раз бачили слона, який курить!" - каже професор Грівз.

Менопаузи також можуть бути однією із причин того, чому люди не виробили ефективнішого механізму захисту від раку.

З точки зору еволюції, "успіх" індивідуума визначається числом нащадків, яких він залишив після себе, а не тривалістю життя цього індивідуума.

У слонів найбільший репродуктивний успіх спостерігається ближче до кінця життя, а люди після настання менопаузи можуть жити десятиліттями.

Це означає, що з еволюційної точки зору розвивати захист від раку в організмах літніх людей немає жодного сенсу.

"Люди зуміли продовжити своє соціальне життя далеко за межі репродуктивного старіння. Цього не вдалося жодному іншому виду", - каже професор Грівз.

ВВС Україна

 


Радіаційний фон
м. Київ
0,012 мР/год

м. Чорнобиль
0,024 мР/год


+38 096 458 4248 office@eco-ua.org ecokom пл. Міцкевича, 8,
            м. Львів, Україна, 79000
Під красивою назвою депутатам підсунули антиєвропейський закон
7 лютого 2017 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні законопроект №2023 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання... Детальніше...
24
02/2017
На Львівщині знайшли ще один незаконний скотомогильник
В селі Боянець Жовківського району Львівщини активісти виявили незаконний скотомогильник. Тут на значній території зафіксовано рештки свійських тварин, викинуті гнити просто неба. Про... Детальніше...
24
02/2017
Щойно Кабінет міністрів звільнив Заїку А.М. з посади Голови Держекоінспекції
Про це повідомив на своїй сторінці в мережі Facebook міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак. Детальніше...
22
02/2017
Міність екології ініціюватиме звільнення голови Держекоінспекції
17
02/2017